Du som fastighetsägare är som regel alltid betalningsansvarig för det vatten som levereras till din fastighet. Det är ditt ansvar att hålla dina ledningar i gott skick, och att rören och vattenmätaren aldrig riskerar att frysa sönder.
Får du en vattenläcka, t ex på grund av ett sönderfruset rör, så är detta ditt ansvar och något du är skyldig att förhindra. Därmed kommer du att bli betalningsskyldig för detta vatten.
Det finns dock fall där det är mycket svårt att som fastighetsägare upptäcka en vattenläcka. Det kan t ex vara om ett rör läcker i en vägg eller i marken. Fastighetsägaren kan i sådana fall ansöka om avgiftsreduktion för överförbrukning. Observera att en läckande kran, rinnande toalett, trasig säkerhetsventil på varmvattenberedare eller annat synligt inte klassas som dolt läckage.
Om du har onormal förbrukning på grund av dolt läckage så kan du fylla i blanketten nedan och skicka till oss, så tar vi ställning till om du har rätt till avgiftsreduktion.